Pijavica lekárska

 

Chráni človeka pred zápalovými procesmiochoreniami krvi a ciev, ktoré sa u človeka ešte úplne neprejavili, ale signalizujú možné budúce problémy.Hypertonická bolesťbolesť na hrudníkuarteriosklerózasternokardiapredinfarktové stavy – vylieči tieto a mnohé iné ochorenia srdcovo-cievneho systému.

Foto: Jozef Urban

 

Analýzy stoviek tisíc chorôb ukázali, že pri možných komplikáciách, ktoré sprevádzajú ochorenia ako arterioskleróza, mozgová mŕtvicatrombóza, či embólia mozgových ciev, je pijavica vhodným preventívnym prostriedkom.

Pijavica je vhodná aj pri prevencii pooperačných hnisavých komplikácií. Pomocou nej sa rýchlejšie a bezbolestnejšie hoja pooperačné rany a koloidné jazvy.

Známy je aj regeneračný účinok pijavíc pri autotransplantácii tkanív. U pacientov sa zlepšuje prijatie štepov a znižuje sa riziko pooperačnej nekrózy.

Lekárske pijavice sa už niekoľko desaťročí využívajú aj v oftalmológii. Pijavice sa prikladajú pacientom, ktorí trpia najrozličnejšími ochoreniami očí: glaukóm, zápalové procesy cievneho systému, iridocyklitída, zvýšenie vnútroočného tlaku. Pijavice pomáhajú aj pri poraneniach očí. Oftalmológovia dnes využívajú pijavice súčasne s inými lekárskymi prostriedkami.

Pijavice sa ako efektívny doplňujúci liečebný prostriedok využívajú aj pri liečbe sústavových zápalových  procesov a pri artrózach. Pacientom sa odporúča hirudoterapia spolu s manuálnou terapiou a fytoterapiou.

Pijavice sú vhodným a rýchlym spôsobom aj pri liečbe hemoroidov. Lekári aj pacienti dobre vedia, aká náročná je liečba tohto nepríjemného ochorenia. Ale každý, kto vyskúšal pijavice pri tomto ochorení, by ich odporučil aj ostatným: „Liečiť sa pijavicami, je ten najvhodnejší spôsob!“

Ťažko by sme hľadali lepší a vhodnejší prostriedok na liečbu furunkulózy (vredovitosti), než sú pijavice. Bolesť a opuchy zmiznú už na druhý deň po prvom hirudoterapeutickom sedení. Po niekoľkých dňoch mizne aj začervenanie a zlepšuje sa odtok hnisu. A po ďalších sedeniach pacienti zisťujú, že po týchto symptómoch nezostalo ani stopy.

Mohli by sme ešte dlho pokračovať v zozname chorôb, pri ktorých pomáhajú lekárske pijavice. Ako môžeme  vidieť v priebehu dlhoročnej histórie, pijavice pomáhajú ľudskému organizmu aj v takých prípadoch, kde lekári vidia už len jedinú možnosť, a to operáciu.

 foto: Jozef Urban

 

Sumarizácia účinkov a mechanizmus liečby pijavicami

Ak by sme mali zosumarizovať informácie vedcov a lekárov o užitočnosti pijavíc, mohli by sme uviesť mechanizmy komplexného účinku biologicky aktívnych látok, ktoré sú obsiahnuté v slinách lekárskych pijavíc.

Prvý mechanizmus: Pijavice majú antitrombotický účinok (z gréckeho thrombos – krvná zrazenina). Podstata tohto účinku je pochopiteľná aj laikom: pri prehryznutí kože pacienta pijavice blokujú niektoré väzby vnútorného mechanizmu zrážania krvi. Takýmto spôsobom bránia vzniku krvných zrazenín.

Druhý mechanizmus: Odborníci ho nazývajú trombolytický účinok (z gréckeho lysis – rozpúšťanie a thrombos – krvá zrazenina). Výsledky liečby dokazujú, že lekárske pijavice podporujú rozpúšťanie krvných zrazenín.

Biologicky aktívne látky, ktoré sú obsiahnuté v ich slinách, vplývajú na vytvorené fibrínové zrazeniny.

Tretí mechanizmus: Hypotenzný účinok (z gréckeho hypo – predpona označujúca zníženie oproti norme a latinského tensio – napätie) biologicky aktívnych látok, ktoré sa nachádzajú v slinách pijavíc.

Mohli by sme ho nazvať aj normotenzný účinok, znižujúci krvný tlak. Je podmienený látkami prostaglandínového charakteru, ktoré boli po prvýkrát objavené v lekárskych pijaviciach. S ich pomocou biologicky aktívne látky vedú k zníženiu alebo zvýšeniu hodnôt krvného tlaku. Mechanizmus tohto účinku pijavíc v súčasnosti vedci podrobne skúmajú.

Štvrtý mechanizmus: Separačný (od latinského separates – ohraničenie, vymedzenie) účinok na poškodenú stenu cievy. Inak povedané, pijavica obnovuje povrch krvného riečiska.

Piaty mechanizmus: Antiaterogénny (z gréckeho anti – proti a ather – kaša) účinok biologicky aktívnych látok. Tie aktívne zasahujú do procesu metabolizmu lipidov, čím ho dostávajú do normálnych podmienok, znižujú úroveň cholesterolu v krvi, zabezpečujú regres aterosklerotického plaku.

Šiesty mechanizmus: Antihypoxický účinok ( z gréckeho anti – proti a hypo – predpona označujúca zníženie oproti norme a latinského oxygenium – kyslík).

Pijavice zvyšujú percento prežitia v podmienkach s nižším obsahom kyslíka, čo je dôležité pre vynosenie plodu v tehotenstve, ktoré komplikuje množstvo patologických procesov.

Siedmy mechanizmus: Imunostimulujúci účinok nie je potrebné vysvetľovať. Lekárske pijavice aktivizujú obranné funkcie organizmu. Po hirudoterapeutickom sedení sa prejaví zvýšenie fagocytóznej činnosti krvi, čo vysvetľuje protizápalový účinok pijavíc.

Ôsmy mechanizmus: Analgetický účinok – pijavica počas sedenia vytvára lokálne aj celkové znecitlivenie. Znižuje bolesť priamo v mieste prisatia, odstraňuje príznaky bolesti celého organizmu.

Deviaty mechanizmus: Ochranný účinok spočíva v tom, že pijavica neutralizuje agresívny účinok mutagénov.

Vedci píšu o tom, že lekárske pijavice vytvárajú akési „ochranné obaly“ nad génmi. Takýto „obal“ nedovoľuje naštartovať mechanizmus mutagenézy, bráni tvorbe mutagénov.

Mutagén je zvyčajne rádioaktívne žiarenie, aktívne slnečné žiarenie a mnoho iných faktorov. Pijavica je schopná neutralizovať negatívne účinky všetkých týchto faktorov.

 foto: Jozef Urban

Bojíte sa?

Nie je sa čoho, uhryznutie pijavice vôbec nie je také strašné a bolestivé, ako sa na prvý pohľad zdá. Tento plávajúci tvor, ktorý má na prvý pohľad iba zuby a chvost má obdivuhodnú schopnosť znecitlivieť každé jedno uhryznutie.

Určite viete, ako funguje analgetikum – znižuje vnímanie bolesti. Presne tak isto pôsobí na ľudský organizmus aj pijavica, ktorá vo chvíli zahryznutia vstrekuje svojmu pacientovi do ranky takzvané analgetiká – prostriedky proti bolesti.

Prakticky každý človek, ktorý sa raz stretne s pijavicou, zostane navždy pohltený jej udivujúcimi schopnosťami, vlastnosťami a dokonca aj vonkajším vzhľadom.

 
 
Zdroj: internet